Laboratoria przyszłości

Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów od roku szkolnego 2021/2022. Wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości szkoła zakupi nowoczesny sprzęt, dzięki któremu uczniowie będą mogli uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Więcej informacji o programie na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/laboratoria Zespół nauczycieli, który czuwa nad realizacją programu w naszej szkole to: p. Katarzyna Silwon - koordynator, p. Kamil Komorowski, p. Agnieszka Kozioł, p. Marta Ostrowska, p. Barbara Kwiatkowska.

 

logo-Laboratoria_Przyszłości_poziom_kolor.png

POZNAJEMY ŚWIAT VR

Wystarczy założyć gogle VR, by w jednej chwili przenieść się w zupełnie inne miejsce, na ruchliwą ulicę dużego miasta, do znanego muzeum, czy nawet do wnętrza ludzkiego ciała. O tym przekonali się nasi uczniowie podczas zajęć z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości zakupionych w ramach programu "Laboratoria przyszłości", który realizuje nasza szkoła.

 

A GDYBY TAK ZOSTAĆ INŻYNIEREM? DRUK 3D Z SP16

W dzisiejszym świecie technologia druku 3D rozwija się w niewyobrażalnym tempie. Drukarki 3D są wykorzystywane w niemal każdej dziedzinie przemysłu. Podobnie jak kilka lat temu komputery zrewolucjonizowały świat, tak teraz drukowanie 3D wiele zmienia i wciąż będzie zmieniało w środowisku nauki. Dlatego bardzo ważne jest, aby dzieci i młodzież już na początku kształcenia rozwijały w sobie technologiczne myślenie i umiejętności, które pomogą im w przyszłości zostać inżynierami.

Szkoła, która ma ogromny wpływ na przyszłość ucznia jest świetnym miejscem, aby już od pierwszych lat zachęcać do nauki przedmiotów ścisłych. Nauczyciele z SP16 poprzez połączenie programu nauczania z ciekawymi zajęciami i warsztatami prowadzą niestandardowe lekcje, które z pewnością na długo zostaną w pamięci uczniów. Dzięki nowoczesnym urządzeniom, które nasi uczniowie wykorzystują podczas zajęć, poznanie metodologii CAD, która jest nieodzowną częścią pracy inżyniera staje się znacznie łatwiejsze.

Projekt bez tytułu.gif

BABCIA BĘDZIE ZE MNIE DUMNA

Przyszłość ma ścisły związek z przeszłością więc nawiązując do czasów naszych babć uczniowie i uczennice klas ósmych, którzy uczestniczą w zajęciach dodatkowych w ramach „Laboratoriów Przyszłości” zajęli się wyszywaniem kanw ściegiem krzyżykowym doskonaląc swoje umiejętności techniczne.

Laboratoria1.jpg

 

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Doskonaląc nasze umiejętności techniczne tym razem wykonaliśmy stroiki świąteczne. W sam raz przed świętami. Wykorzystaliśmy do tego kleje na gorąco, dekoracje świąteczne, plastry drewna brzozowego no i oczywiście dobrze się przy tym bawiliśmy.

kolaż stroiki.jpg

TAŃCOWAŁA IGŁA Z NITKĄ...

Klasa II c na zajęciach kreatywnych realizuje inicjatywę edukacyjną Ministerstwa Edukacji i Nauki - Laboratoria Przyszłości. Uczniowie uczyli się podstawowych ściegów ręcznych i przyszywania guzików. Zaczęli oczywiście od nawlekania nitki i ćwiczeń w zawiązywaniu supełków. Umiejętność szycia rozwija naszą kreatywność, przydaje się w życiu codziennym oraz uczy cierpliwości.

1.jpg 2.jpg

 

SKŁADAMY KARMNIK DLA PTAKÓW

 

W lutym uczyliśmy się posługiwać wiertarko-wkrętarką składając krok po kroku drewniany karmnik dla ptaków. Zadanie okazało się być nie łatwe, ale daliśmy radę i efekt był zadawalający. Niektórzy z nas pierwszy raz trzymali w ręku te urządzenie. Jak zwykle ciężkiej pracy towarzyszył element zabawy.

Fotoram.io.jpg

 

 

OD NADMIARU WŁÓCZKI GŁOWA NIE BOLI

Wręcz przeciwnie! Włóczkę można wykorzystać na wiele sposobów. Na zajęciach kreatywnych stworzyliśmy z niej króliczki. Na pewno pięknie zaprezentują się w wielkanocnym koszyczku i podbiją serca wszystkich domowników. Futrzasty króliczek z dumą zaprezentuje się na świątecznym stole wśród pisanek i innych wspaniałości.

Laboratoria Przyszłości.png

„Tkacka przygoda” – cz.1

Uczniowie klasy II a na zajęciach kreatywnych po raz pierwszy w swoim życiu mogli sami spróbować tkactwa na miniaturowych krosnach zakupionych z rządowego programu „Laboratoria przyszłości”.

Praca na krośnie wymaga czasu, zaangażowania, precyzji, skupienia i logicznego myślenie. Uczy cierpliwości i spokoju. Chwila dekoncentracji i trzeba pruć, bo pomylony ścieg widać gołym okiem.

Na początku był trochę problemów, jednym uczniom szło wolniej, innym szybciej, ale wszyscy świetnie sobie radzą z tkaniem miniaturowych tkanin.  

To dopiero początki naszej tkackiej przygody – praca trwa, czekamy na zakończenie naszego rękodzieła. Trzymajcie kciuki!

Tkacka przygoda.png

 

Świąteczne ozdoby

Uczniowie klas V wykorzystali deski, młotki, gwoździe, wkrętarki oraz wszelkiego rodzaju sznurki do wykonania fantastycznych ozdób świątecznych - sami oceńcie...Profesjonalne i piękne, prawda? :)

  lab przy 23-24.png

Najważniejsza umiejętność - przyszywanie guzików

Uczniowie klas II na zajęciach nabywali niezbędnych umiejętności - umiejętności przyszywania guzików. Zadanie nie lada! Pełne skupienie, język też brał udział w procesie...po niewielkich trudnościach każdy przyszył swoje guziki. Mama będzie dumna! Umiemy już to zrobić samodzielnie!

IMG-20240209-WA0002.jpg

IMG-20240209-WA0002.jpg

IMG-20240209-WA0002.jpg

 




Szkoła Podstawowa nr 16
im. Tadeusza Kościuszki
w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1
w Białymstoku
ul. Strażacka 25
15-687 Białystok
tel. 85 653 17 79
tel. 793 838 072
email: zsps1@um.bialystok.pl

Powrót na początek strony