Projekt Muzeum Polin 2021/2022

Akcja Żonkile 2022

upamiętniająca rocznicę powstania
w getcie warszawskim

Uczniowie klas 7 i 8 pod kierunkiem P. Beaty Jatel – nauczyciela historii uczestniczyli w projekcie zorganizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Młodzież z klas 7b, 7c oraz 7e obejrzała  stworzony w stylistyce youtuberskiej film "Muranów – Dzielnica Północna". Uczniowie poznali historię warszawskiej społeczności żydowskiej, pogłębili wiedzę na temat II wojny światowej - zagłady oraz powstania w getcie warszawskim. Mieli także możliwość do refleksji na temat pamięci o historii społeczności żydowskiej w Polsce. Po obejrzeniu filmu wykonali zadania na karcie pracy przygotowanej przez Muzeum POLIN.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji akcji Żonkile jest miłość. To ona w trudnych chwilach pozwalała zachować godność, człowieczeństwo, a niekiedy nawet życie. To właśnie miłość, stała za bohaterskimi czynami, dając determinację i siłę do działania.  Uczniowie klasy 8a i 8d mieli możliwość przyjrzeć się tej emocjonalnej motywacji, która skłaniała ludzi do heroicznych czynów oglądając film „Czy w getcie była miłość?”, który stał się wstępem do rozmowy z młodzieżą.

Uczniowie upamiętnili dzień 19 kwietnia – rocznicę wybuchu powstania w getcie żydowskim - poprzez wykonanie papierowych kwiatów – żonkili, które są symbolem pamięci o powstaniu.