Wizyta uczniów z VII c w Muzeum Pamięci Sybiru

W środę, 24 kwietnia 2024r, uczniowie klasy VII c wraz z nauczycielami p. Beatą Jatel i p. Joanną Derkowską wybrali się do Muzeum Pamięci Sybiru.

Młodzież zgłębiła temat zesłań Polaków na Sybir w XVIII i XIX wieku – dowiedziała  się jak wyglądała droga skazańców oraz w jaki sposób wybrani Polacy wykorzystali pobyt w imperium carów prowadząc badania naukowe.

Podczas warsztatów edukacyjnych uczniowie otrzymali odpowiedź - dlaczego w XX wieku, po wybuchu II wojny światowej, całe rodziny były deportowane na „nieludzką ziemię”. Mieli okazję obejrzeć rekonstrukcję aresztowania i wywózki Polaków. Wysłuchali także relacji świadków, dowiadując się jakie piętno odcisnął Sybir na osobach deportowanych.

Była to pierwsza wizyta uczniów w tym muzeum, ale z pewnością nie ostatnia.  Młodzież chętnie angażowała się w zadania przygotowane przez edukatorów i z ogromnym zainteresowaniem uczestniczyła w muzealnej lekcji historii.